چراغ های روشنایی معابر موجب دعوای کارکنان شهرداری اصفهان شد

روشنایی خانه‌ها، و چراغ های روشنایی معابر و شهرهای ما امروز بیش از هر زمان دیگری از فناوری پیشرفته‌تر است.

در واقع چراغ‌های خیابان روشن و از راه دور کنترل می‌شوند، در حالی که خانه‌ها با تکان دادن سوئیچ، فرمان صوتی هوش مصنوعی یا حتی با کنترل از راه دور از محل کار روشن می‌شوند.

لامپ‌های رشته‌ای سنتی در سرتاسر جهان کنار گذاشته می‌شوند و با جایگزین‌های هالوژن، LED و OLED کم‌مصرف‌تر جایگزین می‌شوند که همگی نور بیشتری برای ورودی انرژی کمتر تولید می‌کنند.

لامپ‌های خورشیدی هوشمند و کارآمد مانند خورشید کوچک توسط هنرمند اولافور الیسون و مهندس فردریک اوتنسن، به طور فزاینده‌ای نور روشن را به مکان‌های روستایی و آن‌هایی که به منبع تغذیه مطمئن دسترسی ندارند، می‌آورند.

در خانه، طرح‌های نورپردازی پیچیده‌تر شده‌اند. طراح کوین مک کلود در کتاب خود در سال 2009 با عنوان 43 اصل خانه ، استفاده از انواع نورپردازی – وظیفه ای، محیطی، جهت دار و تزئینی- را در طراحی یک “طرح نورپردازی خوب” توصیف می کند.

چراغ

مقاومت در برابر فریب برای افزودن نور بیشتر به خانه هایمان سخت است.

تاریخچه لامپ های الکتریکی تقریباً از همان زمانی شروع می شود که ما از گاز و نفت سفید برای روشنایی خانه ها و خیابان ها استفاده می کردیم. با فروتنی شروع شد، اما بشریت را از پایه تغییر داد، از نحوه نورپردازی ما به اختراعات بسیار پیچیده.

اولین آزمایش ها در روشنایی الکتریکی توسط سر همفری دیوی، شیمیدان و مخترع، در قرن 19 انجام شد. او رشته‌ای را که از نوار پلاتین ساخته شده بود برداشت و آن را به یک باتری که در آن زمان بزرگترین باتری جهان بود وصل کرد و در سال 1802 اولین نمونه اولیه یک لامپ رشته‌ای را ساخت.

جریان الکتریکی از رشته پلاتین عبور کرد، آن را گرم کرد و رشته شروع به انتشار نور کرد. پلاتین به دلیل نقطه ذوب بالا به عنوان ماده مورد استفاده قرار گرفت.

لامپ دوام زیادی نداشت زیرا گرما رشته را خیلی سریع می سوزاند، اما نقطه شروعی بود که 20 مخترع ایده های خود را روی آن تکیه کردند تا اینکه اولین لامپ الکتریکی را به دست آوردیم که می توانست برای مدت طولانی تر و با قدرت نور کافی استفاده شود.

نمونه اولیه اولین لامپ قوس الکتریکی در سال 1809 ساخته شد. دوباره توسط سر همفری دیوی و پایه ای برای نوع دیگری از لامپ الکتریکی شد. در سال‌های آینده، مخترعان زیادی روی طراحی نور الکتریکی آزمایش کردند.